Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności

VeryGraphic. Polish Designers of the 20th Century /PLN 159.00

Książka powstała w języku angielskim po to by zaprezentować na świecie jak ogromny i różnorodny jest dorobek polskich grafików. Choć ma on bardzo bogatą historię, pozostaje mało znany na arenie międzynarodowej. Polska grafika użytkowa to przecież o wiele więcej, niż tylko uznana na świecie szkoła plakatu. – Plakat jest rozpoznawalną marką polskiego projektowania i dla wielu zagranicznych czytelników pozostaje do dziś jedyną znaną im dziedziną sztuki wizualnej znad Wisły – tłumaczy we wstępie Mrowczyk. Polski plakat oczywiście ma swoje miejsce w VeryGraphic, natomiast to opracowanie uwzględnia także mniej znany dorobek twórców z dziedziny grafiki użytkowej: książek, czasopism i okładek, typografii i liternictwa, projektowania informacji i znaków identyfikujących oraz opakowań.

Publikacja zawiera chronologiczny opis twórczości ponad 60 najwybitniejszych i najciekawszych polskich grafików. Podzielona jest na trzy okresy, w których twórcy najprężniej działali i w których powstały ich najważniejsze prace. Jako punkty zwrotne redaktor przyjął koniec II wojny światowej oraz rok 1980, który w Polsce odznaczył się podpisaniem porozumień sierpniowych oraz narodzinami Solidarności. Czas od początku XX wieku do 1945 roku to lata, w których narodziły się pierwsze trzy pokolenia artystów, którzy wyznaczyli kierunek rozwoju projektowania graficznego w Polsce. Od 1945 roku do 1980 polska grafika użytkowa była ściśle uzależniona od kulturalnych, ekonomicznych i przede wszystkim politycznych procesów – była odzwierciedleniem gwałtownych zmian jakie zachodziły w kraju. Natomiast lata od 1980 roku do końca XX wieku można uznać za czas, w którym grafika polska upadła i narodziła się zupełnie na nowo.

Okładka książki została wykonana odręcznie w różnych wariacjach kolorystycznych, co sprawia, że każdy egzemplarz jest niepowtarzalny. Autorem projektu publikacji jest Kuba Sowiński.

Redaktorem publikacji jest Jacek Mrowczyk – projektant, wykładowca ASP w Katowicach oraz Rhode Island School of Design w Providence, współtwórca kwartalnika „2+3D”. Autor artykułów na temat projektowania graficznego oraz książek: Niewielki słownik typograficzny (2008) i PGR. Projektowanie graficzne w Polsce (z Michałem Wardą, 2010); redaktor antologii Widzieć/Wiedzieć. Wybór najważniejszych tekstów o dizajnie (z Przemkiem Dębowskim, 2011).
Ten produkt znajdziesz w działach: