Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności

LEGENDY WARSZAWSKIE. ANTOLOGIA /PLN 69.00

"Legendy warszawskie. Antologia" to nowa, ponad sześćsetstronicowa i bogato ilustrowana publikacja Muzeum Warszawy, obejmująca 61 tekstów powstałych od połowy XIX wieku do drugiej dekady XXI wieku, która daje czytelnikom dostęp do legendarnych dziejów Warszawy w powiązaniu z topografią współczesnego miasta. Patrząc przez pryzmat legend, możemy dostrzec ukryty wymiar znanych sobie miejsc, a na wydarzenia i postaci z przeszłości spojrzeć w nowym świetle.

Książka jest wykonana w technice szyto-klejonej, wydana z wielkim pietyzmem i dbałością o wszelkie szczegóły. Zawiera mnóstwo oryginalnych, pobudzających wyobraźnię, ilustracji, w środku znajdują się też dwie atłasowe zakładki. Okładka jest twarda z unikalną, tłoczoną fakturą. Uzupełnieniem książki jest mapa legend warszawskich (sprzedawana osobno), która może stanowić również odrębną całość.

„Legendy warszawskie. Antologia” to pierwsza publikacja, która zawiera tak obszerny, ilustrowany i opracowany wybór legend warszawskich. Wśród 61 tekstów znalazły się zarówno opowieści spisywanie w XIX wieku przez historyków i folklorystów, jak i dwudziestowieczne opracowania literackie legend, autorstwa m.in. Artura Oppmana, Ewy Szelburg-Zarembiny, Hanny Januszewskiej, Marii Kruger, Wandy Chotomskiej, Zdzisława Nowaka, a także teksty powstałe już w XXI wieku, w większości niepublikowane. Jako zbiór, w sposób komplementarny opisują one legendarne dzieje Warszawy.
Anna Marta Zdanowska - Fragment wstępu

"Legenda, wbrew dzisiejszym skojarzeniom z literaturą dziecięcą, była pierwotnie gatunkiem dla dorosłych – przekazywana ustnie i traktowana jako składnik potocznej wiedzy o rzeczywistości. Legendy tłumaczyły to, co nieznane i niezrozumiale - za pomocą wyjaśnień fantastycznych, ale zarazem akceptowalnych w kontekście wierzeń, wartości i norm, które podzielali słuchacze. W tym sensie pełniły funkcje nie tylko poznawcze, lecz także socjalizacyjne i więziotwórcze".
Łukasz Bukowiecki - Fragment posłowia

AUTOR: Anna Marta Zdanowska
ILUSTRACJE: Wojciech Pawliński
WYDAWCA: Muzeum Warszawy
MIEJSCE I ROK WYDANIA: Warszawa | 2016
OPRAWA I LICZBA STRON: Twarda | 624
Ten produkt znajdziesz w działach: