Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności
 
 
Design subiektywnie
24.11.2015 / Elżbieta Majewska

Codzienność

Codzienność, niby coś zwyczajnego, a jest obiektem badań i rozważań. Co to jest, jak się objawia i temu podobne ważkie pytania. Czy większość z nas się nad tym zastanawia? Mam taką myśl, że w słowie codzienność można odnaleźć wiele znaczeń. Dla mnie w tym słowie kryje się słowo inność - co dzień coś innego, nowego. Drugi aspekt inności to fakt, że każdy z nas ma inną codzienność. Inną rutynę dnia. Codzienność jest zarazem pewną stałością nawyków, następujących po sobie czynności, ale, jeśli chcemy, możemy do tego dodać coś ekstra, np. nową piosenkę przy myciu zębów albo inny dżem na śniadanie.  Codzienność w dużej mierze zależy od nas, od naszych codziennych wyborów. Bardzo ważnym elementem naszej codzienności są przedmioty, którymi się otaczamy.

Kalva

Przedmioty wokół mnie nie muszą być markowe i drogie, ale chcę mieć przyjemność z patrzenia na nie lub z ich używania. Pociągają mnie też nowinki technologiczne w połączeniu z ekonomią i ograniczonym wpływem na środowisko. Ostatnio moim numerem jeden jest urządzenie, które pomaga prać, nazywane też najmniejszą pralką świata - DOLFI. To urządzenie, które wygląda jak plastikowe mydło, rozbija cząsteczki brudu ultradźwiękiem. Nazwa jest efektem inspiracji delfinami, które porozumiewają się za pomocą fal dźwiękowych. Autorem projektu wizualnego jest Andre Fangueiro, absolwent Superior School of Arts & Design w Porto i Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, a pomysłodawczynią jest Lena Solis, kobieta biznesu i podróżniczka, dla której Dolfi jest bardzo dobrym rozwiązaniem na częste podróże. Ważny jest też aspekt ekologiczny - w ciągu 30-minut Dolfi zużywa 80 razy mniej energii niż zwykła pralka. Do tego jest poręczny, mieści się w plecaku czy torebce. Nie niszczy odzieży i pozwala na wyczyszczenie najdelikatniejszych materiałów takich jak: jedwab, kaszmir czy koronki. Więcej informacji www.dolfi.co.  

Dolfi
zdjęcie z materiałów prasowych Dolfi

 

Dla większości z nas poranne mycie jest nawykiem, często wykonywanym jeszcze pomiędzy snem a rzeczywistością. Mydło może leżeć na talerzu, bezpośrednio na umywalce lub oczywiście na mydelniczce. Ossendowski Design proponuje betonową mydelniczkę z pozłacanymi elementami:

Ossendowski Design

 

Początek dnia bez kawy lub herbaty wydaje się dla wielu z nas nie do przyjęcia. Tutaj mamy niemal nieograniczony wybór, zależnie od indywidualnych upodobań czy pory roku. Herbatę chętnie wypiję z kubka z reniferem marki One Mug a Day lub z porcelany imitującej drzewo marki Ćmielów Design Studio.

 

One Mug a Day

 

Ćmielów Design Studio

 

Jeśli chodzi o kawę to espresso na pewno świetnie smakuje w filiżance Mops Design lub w filiżance OSTROGA projektu Barbary Śnieguli.

Mops Design
porcelanowa filiżanka do espresso SCANDINAVIAN marki Mops Design

 

Barbara Śniegula
porcelanowa filiżanka OSTROGA projektu Barbary Śnieguli

 

Sporo czasu spędzamy siedząc - na krzesłach, fotelach czy sofach. Zazwyczaj wybieramy wygodne i coraz częściej ładne i dobrze zaprojektowane. Moje propozycje:

krzesło WAVE marki Ohoo!,

Ohoo!

 

fotel KONESER marki 366 Concept,

366 Concept

 

fotel BUFA marki Landor.

fotel Bufa

 

W długie jesienne i zimowe wieczory potrzebujemy światła. Projektanci tworzą bardzo różnorodne lampy stojące i wiszące, z bardzo różnych materiałów i na różną zasobność kieszeni. Podobają mi się, między innymi, te lampy:

lampa CEBULA marki DBWT,

Cebula

 

lampa B&B marki LoftYou,

LoftYou

 

lampa MARIA S.C marki Pani Jurek Gang Design.

Maria S.C.

 

A jak już siedzi się na wygodnym fotelu lub kanapie, otulony przyjemnym światłem, to można na przykład jeść albo czytać. Dla mnie obie czynności są codziennością, więc mój wybór to:

talerzyk i kubek od Manufaktury Porcelany

Manufaktura Porcelany

 

i książka KOSMOS WZYWA od Bęc Zmiany.

Kosmos wzywa

Miłych długich wieczorów!


 
 
Emi Decoration Emilia Branecka-Ledwoń, tel. 602117767, email: e.branecka.ledwon@polishdesignnow.com, ul. Hodowlana 5 m. 9, 03-543, Warszawa, woj. mazowieckie, NIP: 113-236-10-08