Projektowanie przyszłości. Czy (polski) design uratuje świat? Gdynia Design Days 2020

Uwaga! Nadchodzi rewolucja.

Surowce z toksycznych odpadów, woda pitna ze ścieków, polskie mięso z probówki, polski biowęgiel, polski bioplastik… to tylko wybrane przykłady odkryć prezentowanych podczas festiwalu Gdynia Design Days 2020, który odbył się (w całości online) w dniach 04-11 lipca.

Ważne! Wystawy nadal można obejrzeć w wirtualnym przewodniku GDD

Czajnik indukcyjny projektu Joanny Jarzy, rozłożony na części
Modułowy czajnik indukcyjny nadający się do prostej naprawy i serwisowania. Komponenty można przetworzyć na surowce wtórne. Proj. Joanna Jarza

Czy ludzkość uratować może tylko Elon Musk? Czy zrobią to… algi?Śledzimy właśnie losy kolejnej misji Nasa na Marsa. Czy wyścig kosmicznych technologii i kolonizacja innych planet to jedyna słuszna droga dla człowieka? Co z planetą, na której żyjemy? Projektanci, naukowcy, inżynierowie, w zaciszu laboratoriów, pracują nad cichą naukową ekorewolucją, która jest w stanie zmienić losy naszego życia na Ziemi. Jednak żeby tak się stało, dokonać się musi zmiana w naszym myśleniu. Przezwyciężenie globalnego kryzysu ekologicznego jest w istocie problemem wyobraźni. Potrzebujemy pilnie alternatywnych scenariuszy. Może postęp oznacza dzisiaj zatoczenie koła. Powrót do pewnych rozwiązań. Skorzystanie z tego, co już mamy. Nie wszystko da się odwrócić, jednak wiele da się jeszcze uratować. Rozwiązania podpowiada nam nieskończona mądrość natury. Musimy jednak w końcu zacząć słuchać. Od dekad ignorujemy kolejnych jeźdźców klimatycznej apokalipsy. Dopiero pandemia Covid-19 sprawiła, że zaczęliśmy się bać i doceniać pracę tych, od których zależy tak wiele. Podążmy zatem śladem wybranych tematów poruszanych na lipcowym festiwalu w Gdyni. Czas zmienić myślenie. Czas na biorewolucję.

Wyschnięte Jezioro Aralskie. Zdjęcie satelitarne z 2020 r.
Burza piaskowa nad Jeziorem Aralskim, niegdyś czwartym co do wielkości jeziorem świata, wyschniętym z powodu pobliskich przemysłowych upraw bawełny. Zdjęcie satelitarne NASA.

Houston, mamy problem. Z wodą!

Dane pokazują, że Polska dysponuje najmniejszymi zasobami wód gruntowych w Unii Europejskiej (porównywalnymi do Egiptu). Województwo łódzkie pustynnieje. Jest to spowodowane nawracającymi suszami, wywołanymi zmianami klimatycznymi, a także wieloletnimi zaniedbaniami w dziedzinie zatrzymywania wody opadowej. Jeżeli wkrótce nasz kraj nie zrobi nic, by tę sytuację poprawić, czekają nas, w pierwszej kolejności, problemy gospodarcze – wzrost cen żywości, a także wielu innych produktów i usług, a w dalszej perspektywie nawet kryzys humanitarny. Aby poradzić sobie z kryzysem wodnym, powinniśmy skorzystać z doświadczenia innych krajów i położyć nacisk na wprowadzanie (lub przywracanie) różnych rozwiązań, takich jak systemy melioracji, retencji, mikroretencji, zarządzania wodą w miastach. Istnieją również sposoby na recykling wody, czyli odzyskiwanie czystej wody ze ścieków, a także na odsalanie wody morskiej czy pozyskiwanie jej z powietrza.

Oczyszczalnia ścieków Omni Processor
Omni Processor Sedron Technologies przetwarzający ścieki na wodę pitną i energię
Bill Gates pije wodę z oczyszczonych ścieków
Bill Gates przy oczyszczalni Omni Processor w Dakarze

Michał Bachowski i Agata Nowak, kuratorzy wystawy „Mamy problem z wodą”  oraz Anna Grajper i Sebastian Dobiesz ze studia projektowego LAX, prowadzący wykład poświęcony architekturze interaktywnej i wodzie, podsuwają przykłady rozwiązań godnych dostrzeżenia i naśladowania. Między innymi roślinne oczyszczalnie ścieków odwzorowujące naturalne siedliska bagienne, pełniące także rolę obiektów małej retencji czy recykling ścieków przez oczyszczalnie, takie jak wspierany przez fundację Billa Gatesa Janicki Omni Processor, produkowany przez firmę Sedron Technologies, który wykorzystuje m.in. metodę odwróconej osmozy. W wyniku całego procesu powstaje woda zdatna do picia oraz energia elektryczna. Pierwsza, instalacja testowana jest obecnie w Dakarze, w Senegalu. Shneel Malik z Bio-Integrated Design Lab opracowała natomiast metodę oczyszczania wody z naturalnych źródeł zanieczyszczonych chemikaliami przez przemysł tekstylny w Indiach. Wykonane z dostępnego surowca, jakim jest glina, panele Indus przypominają kształtem liście pokryte strukturą kanalików. W kanalikach, za pomocą biodegradowalnego hydrożelu, rozprowadzane zostają mikroalgi, które filtrują wodę, usuwając z niej toksyny i metale ciężkie.

Indus - panele w kształcie liści, wypełnione substancją z alg
Gliniane panele Indus oczyszczające skażoną wodę

Do pozyskania wody z powietrza powstały między innymi hydropanele Rexi Zero mass Water zasilane energią słoneczną, które można instalować na dachach prywatnych domów (koszt ok. 2,5 tys. dol.). Instalacja Fog Catcher Creating Water Foundation to system nylonowych siatek przypominających żagle, pozwalający skraplać wodę z mgły. Rozwiązanie NexLoop jest natomiast prostą modułową instalacją na fasady budynków lub szklarni, wychwytującą i przechowującą wodę z atmosfery. Wewnątrz modułów znajduje się sieć przypominająca tę pajęczą. Rozwiązanie zostało stworzone z myślą o miejskich uprawach roślin.

Panele Rexi Zero Mass Water
Rexi Zero Mass Water. Hydropanel zasilany energią słoneczną, pozyskujący i oczyszczający wodę z powietrza.
schemat działania paneli nexloop. Samowystarczalna szklarnia.
Nexloop. Panele pozyskujące wodę z powietrza, do uprawy roślin w samowystarczalnej szklarni.

Ważną kwestią w kontekście oszczędzania wody jest odpowiednie projektowanie architektoniczne (obieg wody w budynkach) oraz planowanie przestrzeni miejskich. Projektując rozwiązania urbanistyczne, nie wolno zaburzać naturalnych procesów związanych ze środowiskiem wodnym (np. zachowując korytarze ekologiczne pomiędzy naturalnymi zbiornikami) oraz tworzyć jak najwięcej miejsc mikroretencji. Powstaje również wiele projektów obiektów rekreacyjnych, które wykorzystują oczyszczanie wody z rzek, jak wrocławska Marina Mountain studia LAX, nowojorski +POOL czy berliński Flussbad – River Bath – projekt transformacji odnogi rzeki Spree, kanału Kupfergraben w filtrowane, za pomocą roślinnych nasadzeń, bezpieczne publiczne kąpielisko w rejonie Wyspy Muzeów.

Wizualizacja basenu w kształcie plusa na rzece. W tle nowy Jork.
+Pool. Crowdfundingowy, nowojorski projekt pływającego, filtrującego wodę basenu.

Projekt Flussbad - wizualizacja rzeki w Berlinie oczyszczanej przez nasadzenie roślinne.

Wizualizacja basenu na rzece przy Wyspie Muzeów w Berlinie
Projekt Flussbad z Berlina. Wizualizacja rzeki oczyszczanej przez nasadzenia roślinne, tworzącej miejskie kąpielisko.

Za globalne zużycie wody, w największym stopniu odpowiada rolnictwo, a także, zależne od masowych upraw roślin, przemysły odzieżowy i mięsny (bawełna, pasze). Do pozyskania jednego kilograma wołowiny zużywa się 15 000 l wody, kilogram wieprzowiny to zużycie 6 000 l a drobiu 4 000 l. Przemysł mięsny jest także jednym z największych trucicieli naszej planety. Odpowiada za 18% światowej emisji CO2. W Polsce ta branża stanowi duże obciążenie dla naszych zasobów wodnych, ponieważ rocznie produkujemy ponad 2,6 mln ton mięsa. Pomimo rosnącej świadomości, spożycie mięsa i popyt na nie, nie spada. Odpowiedzią stają się technologia produkcji tzw. czystego mięsa – hodowanego metodą in vitro poza organizmami zwierząt. Pierwszy burger został wyhodowany w ten sposób w 2013 r. przez holenderskiego profesora Marka Posta (w Polsce po raz pierwszy udało się wyhodować mięso w laboratorium w 2019 roku, wykonawcą eksperymentu był Stanisław Łoboziak). Pierwszy „czysty” burger kosztował 330 tys. dolarów. Dotąd jego koszt zmniejszył się ponad 1000-krotnie. Obecnie już kilkadziesiąt firm zajmuje się komercjalizacją takiej produkcji. Inwestują w nią również mięsni giganci, tacy jak amerykański Tyson Foods.

Próbka mięsa wyhodowanego w laboratorium metodą in vitro
Próbka mięsa wyhodowanego w laboratorium metodą in vitro
Instalacja A waste of energy? Fred Erik - model spalarni ubrań z pudełek H&M na stosie kwiatów bawełny.
A waste of energy? Instalacja. Proj. Fred Erik

Przemysł odzieżowy napędzający rynek tzw. fast fashion to nie tylko ogromne zużycie wody (do  wytworzenia jednego T-shirtu zużywa się jej średnio 2700 l). To także ogromne ilości pestycydów (ok 50% wszystkich pestycydów używanych w rolnictwie) oraz chemikaliów zanieczyszczających glebę i wylewanych do rzek. Co więcej, produkowana w nadmiarze, niesprzedana odzież trafia do spalenia. W miejscowości Västerås, w miejscu powstania pierwszego sklepu H&M, dzisiaj znajduje się, należąca do koncernu, elektrownia, która spala tony niesprzedanych ubrań. To absurdalne marnotrawstwo stało się tematem pracy A waste of energy Freda Erika zaprezentowanej podczas GDD 2020, na wystawie „Więcej nigdy więcej” autorstwa Izabeli Bołoz. Tkaniny syntetyczne, z których wykonana jest większość kupowanej przez nas odzieży, są źródłem mikroplastiku, którego drobne cząsteczki uwalniają się podczas prania ubrań w pralce, przedostają do kanalizacji i zbiorników wodnych. W ten sposób do środowiska trafia aż 35% tych szkodliwych mikrowłókien. Plastik jest we wszystkim, co nas otacza. Szacuje się, że rocznie zjadamy go 250 g.  Ewa Bochen i Maciej Jelski, czyli duet Kosmos Project, w ramach wystawy „Dematerializacja” zaprezentowali m.in. dwa projekty będące odpowiedzią na problem mikrowłókien w pralkach. Torbę z siatki Gruppyfriend oraz kule Cora Ball. Cora Ball to przedmiot inspirowany koralowcami i sposobem, w jaki filtrują ocean. Kula zbudowana jest z zaokrąglonych wypustek, na których osadzają się zanieczyszczenia. Po praniu kłaczki zdejmujemy z kuli i wyrzucamy.

Guppyfriend Washing Bag. Worek na odzież wyłapujący mikrowłókna podczas prania.
Guppyfriend Washing Bag. Worek wyłapujący mikrowłókna podczas prania.
Cora Ball kula z wypustkami z tworzywa wyłapująca mikrowłókna z pralki
Cora Ball kula wyłapująca mikrowłókna w pralce

Cała nadzieja w biodesignie?

Metodą wykorzystaną przy stworzeniu projektu kul Cora Ball jest biomimikra czyli, w skrócie, szukanie odpowiedzi na pytania projektowe w przyrodzie. Projektant poddaje analizie to w jaki sposób natura rozwiązuje konkretny problem i sprawdza czy i jak analogiczną technikę można zastosować w danym projekcie. Za pomocą biomimikry swoją formę przybrały także m.in wspomniane rozwiązania do oczyszczania i pozyskiwania wody: panele Indus czy system NextLoop. szerzej o szczegółach i zastosowaniu metody biomimikry opowiadała Katarzyna Szpicmacher w swym wykładzie „Biomimikra jako szansa dla środowiska”. Znanym w całym świecie przykładem wykorzystania biomimikry w projektowaniu jest japoński szybki pociąg Shinkansen. Odwzorowanie budowy głowy i dzioba Zimorodka pomogły inżynierom tzw. bullet train w pokonaniu problemów z oporem powietrza. Zimorodek nurkuje z dużą prędkością niemal bez plusku. Ta obserwacja pozwoliła przezwyciężyć trudności związane z hukiem, wywołanym ogromną ilością pchanego przez pociąg powietrza w tunelach, co zagrażało ich konstrukcji.

Zimorodek

szybki pociąg Shinkasen wjeżdżający na stację, Japonia
Zimorodek i wzorowana na nim lokomotywa szybkiego pociągu Shinkansen

Inną metodą o ogromnym potencjale rozwoju, którą coraz szerzej interesują się projektanci, jest wykorzystywanie w designie biotechnologii, czyli zastosowania procesów biologicznych w sposób przemysłowy. Mowa m.in. o  użyciu właściwości roślin do oczyszczania środowiska i pozyskiwania surowców, ale także o niezwykłych możliwościach mikroorganizmów takich jak glony (algi) czy grzyby. Posłużyły już one do wielu eksperymentalnych, innowacyjnych procesów jak choćby nagrodzone wyróżnieniem make me! 2018 SCOBY Róży Janusz – projekt „rosnących” biodegradowalnych jadalnych opakowań, które mają szansę zastąpić plastik (o projekcie pisałam już tutaj). Mikroorganizmy, przy zapewnieniu im optymalnych warunków, mają zdolność bardzo szybkiego, naturalnego wzrostu przy niewielkim zużyciu energii i wody. 

Próbki bio opakowań SCOBY projektu Róży Janusz
SCOBY – rosnące bio opakowania, proj. Róża Janusz, MakeGrowLab

Przezroczysta butelka z algBiodegradowalna butelka na wodę ze sproszkowanych czerwonych alg, proj. Ari Jónsson

Zrób sobie (bio)plastik

Czy ostatnie dziesięciolecia powinniśmy, na wzór epok miedzi, brązu czy żelaza, nazwać epoką plastiku? Masowa produkcja tworzyw sztucznych wpłynęła na losy świata, przyczyniając się, z jednej strony, do rozwoju naszej cywilizacji, z drugiej strony, mając jednak katastrofalny wpływ na środowisko naturalne. Podczas festiwalu Gdynia Design Days 2020 można się było zapoznać z  kilkoma propozycjami zastąpienia plastiku, wytwarzanego z ropy naftowej, innym, ekologicznym materiałem. Polka, Ewelina Jamróz, z Uniwersytetu Rolniczego im. Hugona Kołłątaja w Krakowie, łącząc czerwone algi i żelatynę, uzyskała materiał, który już wkrótce może zastąpić opakowania z tradycyjnego plastiku. Stworzyła folię, która rozkładając się w środowisku w ciągu czterech miesięcy, nie uwalnia żadnych szkodliwych substancji. W zależności od użytych dodatków folia może mieć różne właściwości – może bardziej przypominać torebkę foliową lub folię stretch. Dzięki dodatkom, np. ekstraktu z Yerba Mate, można uzyskać opakowanie, które przedłuża przydatność do spożycia surowych produktów. Badaczka pracuje obecnie nad folią mającą właściwości antywirusowe, który sprawdzi się w szpitalach, do pokrywania siedzisk czy leżanek, zabezpieczając przed rozwojem wirusów i bakterii. Produkt jest gotowy do wdrożenia, jego cena nie jest dużo wyższa od ceny tradycyjnej folii. Podobną metodę odkryła Clara Davis z FabTextiles, tworząc m.in. Bio Bag i Bio Pocket – torbę i kopertę z bioplastiku.  Projektantka dzieli się know-how Bio Bag, publikując na swoim profilu na Instagramie DIY, jak krok po kroku wykonać torbę z kilku ogólnie dostępnych materiałów. Oba projekty budzą we mnie jednak wątpliwości, ze względu na wykorzystanie żelatyny, która jest produktem odzwierzęcym, związanym z nieetyczną i nieekologiczną produkcją mięsa. Wegańską alternatywą może stać się projekt Ari Jonssona, który wykonał biodegradowalną (dla chętnych także jadalną) butelkę na wodę, stworzoną ze sproszkowanego agaru (z alg) i wody. Takie naczynie możemy również wyprodukować w warunkach domowych. Wystarczy rozprowadzić agar w wodzie, podgrzać, wypełnić jego warstwą dowolną formę i schłodzić w lodówce.

próbki różnokolorowej bio folii
Folia z alg czerwonych i żelatyny, proj. Ewelina Jamróz, Uniwersytet Rolniczy w Krakowie
Bio Pocket. Torba kopertowa z różowego, przezroczystego bioplastiku, proj. Clara Davis
Bio Pocket. Torba z bioplastiku, proj. Clara Davis

Choć może się wydawać, że produkcja materiałów z zasobów naturalnych jest lepsza dla środowiska, również ona stanowi dla niego poważny problem.  Była już mowa o bawełnie, której uprawy zużywają ogromne ilości wody (działającym na wyobraźnię przykładem jest wyschnięcie z ich powodu jeziora Aralskiego) i powodują skażenie  powietrza, wód i gleby. Bawełna organiczna to zaledwie 1% światowych upraw. Pewną alternatywą jest produkcja tkanin z lnu, konopi i bambusa Wszystkie trzy rośliny są bardzo odporne na szkodniki i grzyby, przez co nie wymagają użycia pestycydów. Włókna konopne i lniane są wytrzymałe, odporne na działanie promieni UV i antyalergiczne. Bardzo istotne jest to, że uprawa konopi, nawet kilka lat z rzędu, w tym samym miejscu poprawia jakość ziemi, podobnie jest w przypadku bambusa. Bambus jest najszybciej rosnącą rośliną na świecie. Niektóre gatunki mają przyrost 1 m w ciągu doby. Jednakże również w przypadku tych tkanin, wybierać należy te certyfikowane, gdyż nie wszystkie pochodzą z upraw zrównoważonych oraz są wolne od szkodliwych związków chemicznych. W ostatnim czasie powstało kilka niezależnych polskich marek produkujących odzież i domowe tekstylia z lnu. Firmy coraz chętniej sięgają też po tkaniny z recyklingu. Naukowcy i projektanci pracują nad wieloma alternatywnymi materiałami wykonanymi z naturalnych i odnawialnych surowców. Rodzime przedsiębiorstwo Hempiflax produkuje z konopi m.in. alternatywę dla betonu oraz inne materiały dla budownictwa.

bloczek budowlany z konopii
Bloczki budowlane z konopi polskiej firmy Hempiflax
próbki i saszetki wykonane z roślinnej skóry z odpadów jabłek
Roślinna biodegradowalna skóra z odpadów organicznych z jabłek Bio2Materials

Modelowym przykładem nowego podejścia do produkcji jest polska firma badawczo–technologiczna Katarzyny Szpicmacher, Bio2Materials, która opracowała „skórę z jabłek” – innowacyjny materiał tekstylny składający się w całości z substancji organicznej. Produkowany jest z wytłoku jabłkowego – największego odpadu organicznego z przetwórstwa owocowo-warzywnego w Polsce (w sezonie wytwarza się go w ilości około 500 ton na dobę). Materiał stanowi alternatywę dla skóry zwierzęcej i syntetycznej. Model biznesowy spełnia założenia gospodarki cyrkularnej. Proces produkcji jest zrównoważony, ekologiczny i nie produkuje zanieczyszczeń. Sam produkt jest bezpieczny i zdrowy.

Materialism - Instalacja Studia Drift - sztabki róznych surowców
Materialism – jedna z serii instalacji Studia Drift przedstawiających surowce wykorzystane do wyprodukowania codziennych przedmiotów. Tu telefon komórkowy.

Odpady = nowe zasoby?

Podczas tegorocznej edycji Gdynia Design Days, badawcze, analityczne i twórcze spojrzenie padło także na surowce. W tej dziedzinie również  odbywa się cicha naukowa i projektowa rewolucja, która wymaga dostrzeżenia. Opracowywane niezwykłe technologie i procesy powinny być finansowane i stosowane na szeroką skalę. Do tego potrzebna jest jednak zmiana myślenia, o której m.in. przekonująco opowiadała Paulina Grabowska podczas swojego wykładu „Supernaturalna przyszłość — odpady jako nowe zasoby”. Według projektantki ze studia NAS-DRA Conscious Design, współtwórczyni m.in. Domu Jutra IKEA otwartego ostatnio w Szczecinie, stosowane powszechnie podziały na materiały naturalne i sztuczne oraz na surowce czy zasoby, oraz odpady, są ograniczające i przestają mieć rację bytu. U swego źródła wszystko jest naturalne, bo od natury pochodzi. Świat jest naturą dążącą do równowagi. Wszystko jest równouprawnione. Trzeba jedynie nauczyć się dostrzegać możliwości. To, co odruchowo uznajemy za odpady, może być (i za chwilę będzie) traktowane jak surowce. Należy tylko zastosować odpowiednie, nowe technologie ich pozyskiwania.

prototyp krzesła na hałdzie żużlu
This Is Copper. Seria mebli z geopolimeru otrzymanego z żużlu z kopalni miedzi, proj. Studio Thus That

Zanieczyszczenia to źle wykorzystane zasoby. Mające tak złą prasę CO2, czyli dwutlenek węgla, jest wykorzystywany np. do produkcji betonu, w przemyśle spożywczym czy rolnictwie. Co więcej, jego pozyskiwanie z atmosfery jest już dzisiaj możliwe. Paulina Grabowska uczestniczyła w projekcie, w którym przetwarzano smog w nawóz zasilający miejską uprawę roślin. Współtworzyła również projekt odzyskiwania drobnych frakcji metali znajdujących się w zbiorniku poflotacyjnym należącym do spółki KGHM za pomocą hydrokultury. Uprawiane na nim odpowiednie rośliny, za pomocą zdolności hiperakumulacji, wydobywałyby metale, po czym w wyniku beztlenowego spalania pozyskiwany byłby biowęgiel — odnawialny materiał, będący składnikiem terra preta, najbardziej żyznej i wydajnej gleby na świecie.

Red Mud Studio Thus That. Naczynia i elementy ceramiczne w kolorze terakoty
Red Mud. Naczynia ceramiczne wykonane z glinki pozyskanej z błota zanieczyszczonego tlenkiem żelaza – odpadu produkcji aluminium, proj. Studio Thus That

Temu co „brudne, niebezpieczne, trujące i żrące”, w kontekście nowych źródeł pozyskiwania surowców, przyjrzeli się również Agnieszka Jacobson–Cielecka i Karol Murlak, kuratorzy wystawy „(Nie)uwaga” przygotowanej dla gdyńskiego festiwalu. Zaprezentowali oni projekty wykorzystujące, jako główne surowce,  m.in. lotne popioły – uboczne produkty z elektrowni. Z nich powstała, stworzona przez zdobywcę nagrody specjalnej make me 2019, Mateusza Mioduszewskiego, Ashka – materiał nadający się do produkcji doniczek czy płytek podłogowych (pisałam o nim już tutaj). From Ash opracowany przez Thomasa Misse to materiał budowlany stworzony w 80% z popiołów uwalnianych podczas spalania węgla. ExCinere to płytki ceramiczne stworzone z popiołów i lawy wulkanicznej. Żużel, który jest produktem ubocznym procesu wydobycia (powszechnie używanej w przemyśle) miedzi, posłużył projektantom ze Studio ThusThat do stworzenia geopolimeru o wytrzymałości zbliżonej do cementu i śladzie węglowym mniejszym nawet o 80%. Z tego samego studia pochodzi także projekt wykorzystania zanieczyszczonego tlenkiem żelaza błota, będącego produktem ubocznym wydobycia aluminium. Projektanci opracowali metodę przetwarzania tego materiału w glinkę ceramiczną i użyli jej do produkcji naczyń. Agne Kucerenkaite proponuje wykorzystanie toksycznych metali ciężkich, które zanieczyszczają glebę w rejonach przemysłowych do barwienia szkliw, które stosuje się w ceramice. Tradycyjnie produkowane szkliwa zawdzięczają swe kolory domieszkom metali, które wydobywa się ze złóż naturalnych. Osady metalowe gromadzone podczas oczyszczania gleby i wody mogą jednak z powodzeniem zastąpić te substancje. Co ważne, wszystkie wymienione projekty są metodami nie tylko utylizacji, ale także chemicznej neutralizacji trujących zanieczyszczeń.

wnętrze wyłożone płytkami ExCinere w odcieniach złota i brązu
ExCinere. Płytki ceramiczne z lawy wulkanicznej, proj. Dzek i Formafantasma: Andrea Trimarchi i Simone Farresin
Komplet naczyń Ignorance is Bliss Agne Kucerenkaite
Ignorance is Bliss. Zastawa barwiona metalami, które zanieczyszczają glebę w rejonach przemysłowych, proj. Agne Kucerenkaite

Kryzys wyobraźni

Co do koniecznej zmiany sposobu myślenia, właściwie cały świat designu, a więc także twórcy wystaw i prelegenci Gdynia Design Days 2020, mówi właściwie jednym głosem. Niezbędne jest jak najszybsze odejście od systemu opartego na fałszywym założeniu, że możliwy jest nieograniczony wzrost przy ograniczonych zasobach. Należy dołożyć wszelkich starań by gospodarkę liniową (bazującą na ciągłym wzroście, zwiększających się zużyciu surowców oraz ilości odpadów) w najkrótszym możliwym czasie zastąpić modelem cyrkularnym (czyli gospodarką o obiegu zamkniętym). Powiedzenie, że w przyrodzie nic nie ginie, sprawdza się przy odpowiednim podejściu. Niestety rewolucja przemysłowa i szybki rozwój, opartej na nieograniczonej konsumpcji, zachodniej cywilizacji, sprawiły, że zdążyliśmy niemal wszystko zniszczyć, zanim zorientowaliśmy się, że, jako ludzkość, stoimy u progu katastrofy. Lawrence Buell napisał, że „kryzys ekologiczny to przede wszystkim kryzys wyobraźni”. Julia Fiedorczuk i Filip Springer, w rozmowie przeprowadzonej podczas GDD 2020, mówili o potrzebie zmiany języka, za  pomocą którego budujemy wizję świata. Naszą wyobraźnię kształtują metafory i mity zachodniej kultury, którym warto się przyjrzeć krytycznie. Są one bowiem nośnikami antropocentrycznej perspektywy, stawiającej człowieka w opozycji do nie-ludzkiej natury. Z jednej strony idealizujemy przyrodę, jej sielską lukrowaną wersję traktujemy jak towar zaspakajający nasze potrzeby. Z drugiej strony zaślepia nas cały czas idea postępu, który naturę kolonizuje, „czyni sobie poddaną”, traktuje jak zasób i eksploatuje. Kryzys wyobraźni dotyczy także tworzenia alternatyw dla apokaliptycznych wizji przyszłości. Mamy problem z wyobrażeniem sobie lepszego świata tutaj, na Ziemi. Brakuje scenariuszy ze szczęśliwym zakończeniem a takie są nam teraz najbardziej potrzebne.

Okładka książki Julii Fiedorczuk. Cyborg w ogrodzie. Wprowadzenie do ekokrytyki.

Kryzys ekologiczny jest także, w moim przekonaniu, kryzysem dotychczasowego systemu wartości, który również powinniśmy zdefiniować na nowo. Żyjemy u schyłku ery człowieka. Ludzkość ma szansę przetrwać wyłącznie na innych zasadach. Potrzebna jest więc postantropocentryczna, posthumanistyczna etyka. Kodeks moralny przyszłości, uwzględniający również to co nie-ludzkie, czyli cały świat naturalny oraz nowe technologie — sztuczną inteligencję, uczące się maszyny, autonomiczne roboty, inteligentne systemy i sieci.

Projekt Drogie Dane. Odręczny wykres graficzny

Drogie Dane. zapisana odręcznie kartka pocztowa
Drogie Dane. Kartki pocztowe proj. Giorgia Lupi, Stefanie Posavec

Drogie Dane!

Formuła human centered design, czyli projektowania skoncentrowanego tylko na człowieku, się wyczerpała. Projektanci coraz liczniej dostrzegają w swojej pracy potrzebę stosowania szerszego spojrzenia. More than human design to perspektywa uwzględniająca biologię (np. mikroorganizmy), algorytmy czy sztuczną inteligencję jako partnerów w procesie projektowym. Tworzywem w tym procesie, jego materią, są dane. Z danymi wiąże się wiele paradoksów. Z jednej strony stały się one dla człowieka artykułem pierwszej potrzeby. Jednocześnie jednak narzekamy na ich nadmiar. Pożądamy ich i boimy się o ich bezpieczeństwo. Dane stały się towarem i walutą. Ich wykorzystanie wciąż budzi kontrowersje, również w środowisku projektowym. Świat designu wyraźnie podzielił się, prezentując dwa podejścia do cyfrowych informacji oraz sztucznej inteligencji. Pierwsze upatruje w nich ogromne szanse, potencjał i nowe, ekscytujące możliwości. Drugie podchodzi do ich wykorzystywania podejrzliwie i z rezerwą, wskazuje głównie na zagrożenia i nadużycia w tej dziedzinie. Ten podział nastrojów, wokół AI i danych, mogliśmy zaobserwować także, oglądając wystawy i słuchając wystąpień podczas Gdynia Design Days 2020. Wspólnym mianownikiem stał się jednak temat potrzeby humanizacji danych oraz oparcie nowych technologii na wypracowanych społecznie wartościach. Każdy z nas, codziennie, nie tylko korzysta z danych, ale także je produkuje. Joanna Rutkowska i Magda Kochanowska, kuratorki wystawy „Dane to emocje. Emocje to dane” dostrzegają, że nasze emocje również pozostawiają po sobie cyfrowy ślad w postaci danych. Dane natomiast nie są czymś neutralnym, obojętnym czy bezosobowym, lecz mogą także oddziaływać na nas, wywołując emocje. Wystawa prezentuje projekty, w twórczy sposób tłumaczące analizę danych na język emocji, lub emocje przedstawiając w postaci danych. Przedsięwzięciem takim jest, włączony do kolekcji nowojorskiego MoMA, projekt Dear Data – zbiór ponad stu kartek pocztowych, które ich autorki, Giorgia Lupi i Stefanie Posavec, przesyłały do siebie, przedstawiając na każdej z nich odręczne zestawienia, zebranych podczas jednego tygodnia, danych dotyczących swojego życia. Tak przekazane informacje nie tylko dają wiedzę, ale także niosą duży ładunek emocjonalny. Czy pamiętacie „Dziennik Bridget Jones”? Statystyki zanotowane przez główną bohaterkę na początku każdego wpisu w pamiętniku, dotyczące liczby wypalonych papierosów, ilości wypitego alkoholu i liczby pochłoniętych kalorii, w zabawny sposób prezentowały aktualny stan emocjonalny postaci, skłaniając nas do współczucia lub wprawiając w rozbawienie.

Zbliżenie twarzy z logo Facebook w tęczówce oka

Dane, użyte w odpowiedni sposób i w słusznym celu (np. w kampanii społecznej), to oczywiście jedna strona medalu. Oczywiście, jak wszyscy wiemy, pozyskane informacje mogą służyć także do manipulacji. Wiesław Bartkowski, autor wystawy „Cześć! Znam Cię — Jestem Tobą” przytacza przykłady wykorzystania tego typu osobistych danych użytkowników, w sposób cyniczny, dla osiągnięcia przez firmy finansowego zysku. W 2017 r. z Facebooka wyciekł jeden z raportów skierowanych do reklamodawców, który opisuje, w jaki sposób analiza behawioralna określa moment, w którym przedstawiciele grupy docelowej – uczniowie, są najbardziej podatni na wpływ określonych treści reklamowych. Cytując raport: „[…] monitorując posty, zdjęcia, interakcje i aktywność w Internecie, Facebook może zareagować, gdy młodzi ludzie czują się zestresowani, pokonani, przytłoczeni, niespokojni, nerwowi, głupi, bezużyteczni, lub przegrani”. Reakcja Facebooka to wyświetlenie im w owym momencie słabości odpowiednio „wzmacniających” reklam skutecznie skłaniających do zakupów. Równie duże oburzenie wywołała historia aktualizacji oprogramowania odkurzaczy Roomba firmy iRobot, dzięki której odkurzacz stał się „bardziej inteligentny” i pomocny, zyskiwał nowe funkcje, zbierając za pomocą kamery dane o swoim otoczeniu i zachowaniach domowników. Zgadzając się na aktualizację, użytkownicy, często nieświadomie, zgodzili się jednak na przekazywanie wszystkich tych informacji firmom trzecim. Firma Facebook po głośnym skandalu Cambridge Analityca także przyznała się do sprzedaży i udostępniania danych swoich klientów firmom zewnętrznym. System sankcjonujący stosowanie tego typu praktyk Shoshana Zuboff nazywa kapitalizmem inwigilacji. Taki, obowiązujący obecnie model rynkowy nie tylko przewiduje nasze ruchy, ale dąży do wpływania na nasze zachowania, do ich moderowania i kontroli. Czy zatem „ludzie są problemem a technologia sposobem na jego rozwiązanie” czy sztuczna inteligencja wytyka nam nasze błędy i słabości i dlatego jej nie ufamy? Zgodność panuje co do jednego: muszą zostać zdefiniowane wartości, stanowiące podstawę projektowania opartego na danych. Propozycje postulatów takiego manifestu data-driven design oraz ankietę do głosowania, znajdziecie tutaj.

Dłonie trzymające kubki ceramiczne podczas rozmowy 2 osób przy stoliku. Słuchające kubki. Proj. Audrey Desjardins, Timea Tihanyi.
Słuchające kubki. Kubki ceramiczne wykonane technologią druku 3D. Ich powierzchnia jest materializacją danych – zapisu dźwięków z otoczenia. Proj. Audrey Desjardins, Timea Tihanyi

Czy warto się starać?

Rola projektantów, poszukujących nowych rozwiązań, jest obecnie nie do przecenienia. A czy my wszyscy, jako konsumenci, mamy realny wpływ na to, co stanie się z naszym środowiskiem? Czy jesteśmy w stanie zmienić kierunek rozwoju światowej gospodarki? Czy nasze jednostkowe wybory mają jeszcze szansę ocalić planetę? Czy nie jest na to po prostu zbyt późno, a przerzucanie odpowiedzialności na konsumentów jest cynicznym zagraniem wielkich koncernów, ich demagogią i hipokryzją, gdy i tak wszystko zależy od kluczowych graczy na rynku finansowym? Zdania prelegentów GDD 2020 były w tej kwestii podzielone. Nikt jednak nie miał wątpliwości, że postawa odpowiedzialności jest wyborem etycznym. Niezależnie od tego czy wierzymy, że nasze codzienne proekologiczne praktyki, wybory polityczne oraz tzw. głosowanie portfelem, to działania skuteczne, chcemy się ich trzymać, choćby dlatego, że uważamy je za słuszne moralnie i zgodne z naszym sumieniem. Poza tym, czy nadzieja nie umiera ostatnia? Jeżeli byłby choć cień szansy na zmianę i ocalenie świata dla kolejnych, mądrzejszych, pokoleń, czy nie warto spróbować?

26 myśli w temacie “Projektowanie przyszłości. Czy (polski) design uratuje świat? Gdynia Design Days 2020”

 1. I’m happy to welcome you!

  Newsletters via contact configurationss to the sites of business organizations via any countries of the world in any languages.

  website =» xn—-7sbb1bbndheurc1a.xn--p1ai

  Your letter is sent to E-mail address
  of firm 100 percent will get to the incoming folder!

  Test:
  20000 messages on foreign zones to your email address – twenty dollars.
  We need from You only electronic box, title and text of the letter.

  In our price there are more 800 databases for all countries of the world.
  Common databases:
  All Europe 44 countries 60726150 of domain names – 1100$
  All European Union 28 countries 56752547 of domains- 1000$
  All Asia 48 countries 14662004 of domains – 300$
  All Africa 50 countries 1594390 of sites – 200$
  All North and Central America in 35 countries 7441637 of domains – 300$
  All South America 14 countries 5826884 of domain names – 200$
  New domains from around the world registered 24-48 hours ago. (A cycle of 15 mailings during the month) – 500$
  Companies and Enterprises of RF 4025015 – 300$
  Ukraine 605745 of domains – 100$
  All Russian-speaking countries minus RF are 14 countries and there are 1979217 of domain names – 200$
  New domain names of the Russia, registered 24-48 hours ago (A cycle of 15 mailings during the month) – 250$

  Databases:
  Whois-service databases of sites for all nations of the world.
  You can purchase our databases separately from newsletter’s service at the request.

  P.S.
  Please, do not respond to this message from your email account, as it has been generated automatically and will not get anywhere!
  Contact Feedback form =» xn—-7sbb1bbndheurc1a.xn--p1ai/to-order/

  PRICE LIST:
  Price List =» xn—-7sbb1bbndheurc1a.xn--p1ai/prajs-list/

  Test mailing: $20 – 10000 contact forms websites

  All Europe 44 countries there are 60726150 websites – $1100

  All EU 28 countries there are 56752547 websites – $1000

  All Asia 48 countries there are 14662004 websites – $500

  All Africa 50 countries there are 1594390 websites – $200

  All North and Central America is 35 countries there are 7441637 websites – $300

  All South America 14 countries there are 5826884 websites – $200

  Top 1 Million World’s Best websites – $100

  Top 16821856 the most visited websites in the world – $300

  New websites from around the world registered 24-48 hours ago. (A cycle of 15 mailings during the month) – 500$

  Businesses and organizations of the Russian Federation – there are 3012045 websites – $300

  All Russian-speaking countries minus Russia – there are 14 countries and 1850186 websites – $200

  New websites of the Russian Federation, registered 24-48 hours ago. (A cycle of 15 mailings during the month) –

  250$

  1499203 of hosting websites around the world (there are selections for all countries, are excluded from databases

  for mailings) – $150

  142018 websites of public authorities of all countries of the world (selections for all countries, are excluded

  from databases for mailings) – $100

  CMS mailings:

  Amiro 1794 websites $50
  Bitrix 199550 websites $80
  Concrete5 39121 websites $50
  CONTENIDO 5069 websites $50
  CubeCart 1062 websites $50
  Datalife Engine 23220 websites $50
  Discuz 47962 websites $50
  Dotnetnuke 22859 websites $50
  Drupal 802121 websites $100
  Flexbe 15072 websites $50
  HostCMS 5042 websites $50
  InstantCMS 4136 websites $50
  InSales 11081 websites $50
  Invision Power Board 265 websites $30
  Joomla 1906994 websites $200
  Liferay 5137 websites $50
  Magento 269488 websites $80
  MODx 64023 websites $50
  Movable Type 9171 websites $50
  NetCat 6636 websites $50
  NopCommerce 3892 websites $50
  OpenCart 321057 websites $80
  osCommerce 68468 websites $50
  phpBB 2182 websites $50
  Prestashop 92949 websites $50
  Shopify 604387 websites $80
  Simpla 17429 websites $50
  Sitefinity 4183 websites $50
  Textpattern 882 websites $30
  Tilda 47396 websites $50
  TYPO3 192006 websites $80
  UMI.CMS 13191 websites $50
  vBulletin 8407 websites $50
  Wix 3379081 websites $250
  Wordpress 1557405 websites $450
  WooCommerce 2097367 websites $210

  .com 141528448 websites commercial – $1950
  .biz 2361884 websites business – $150
  .info 6216929 websites information – $250
  .net 15689222 websites network – $450
  .org 10922428 websites organization – $350

  .abogado 381 websites – $30
  .ac 2365 websites Ascene Islands – $30
  .academy 34531 websites – $50
  .accountant 96540 websites – $50
  .accountants 1653 websites – $30
  .actor 2287 websites – $30
  .ad 323 websites Andorra – $30
  .adult 10541 websites- $50
  .ae 200462 websites UAE – $50
  .ae 1820 websites International zone UAE:.com .net .biz .info .name .tel .mobi .asia-$30
  .aero 23635 websites- $50
  .af 3778 websites – $30
  .africa 23341 websites- $50
  .ag 11931 websites Antigua and Barbuda – $50
  .agency 66462 websites – $50
  .ai 24137 websites Anguilla – $50
  .airforce 592 websites – $30
  .al 6078 websites Albania – $30
  .alsace 1982 websites – $50
  .am 21995 websites Armenia – $50
  .am 1684 websites International zone Armenia:.com .net .biz .info .name .tel .mobi .asia
  .amsterdam 28141 websites Amsterdam, Kingdom of the Netherlands – $30
  .ao 904 websitess Angola – $30
  .apartments 3758 websites – $30
  .app 661404 websites – $80
  .ar 782608 websites Argentina – $80
  .ar 75496 websites International zone Argentina:.com .net .biz .info .name .tel .mobi .asia-$50
  .archi 2084 websites – $30
  .army 2282 websites – $30
  .art 69227 websites – $50
  .as 10525 websites American Samoa – $50
  .asia 228418 websites – $80
  .associates 3340 websites – $30
  .at 1356722 websites Austria – $150
  .at 181907 websites International zone Austria :.com .net .biz .info .name .tel .mobi .asia-$50
  .attorney 8204 websites – $30
  .au 2432174 websites Australia – $150
  .au 461279 websites International zone Australia:.com .net .biz .info .name .tel .mobi .asia-$80
  .auction 4125 websites – $30
  .audio 23052 websites – $50
  .auto 400 websites – $30
  .aw 235 websites Aruba – $30
  .az 11104 websites Azerbaijan – $50
  .az 2036 websites International zone Azerbaijan:.com .net .biz .info .name .tel .mobi .asia-$30
  .ba 2291 websites international zone Bosnia and Herzegovina:.com.net.biz.info.org.name.tel.mobi.asia-$30
  .ba 7012 websites Bosnia and Herzegovina – $30
  .baby 2051 websites – $30
  .band 13515 websites – $50
  .bank 20424 websites – $50
  .bar 50267 websites – $50
  .barcelona 7919 websites – $30
  .bargains 2997 websites – $30
  .bargains 2346 websites – $30
  .bayern 32565 websites – $50
  .bb 2277 websites Barbados – $30
  .be 1349658 websites Belgium – $150
  .be 1056248 websites International zone Belgium:.com .net .biz .info .name .tel .mobi .asia-$100
  .beer 13834 websites- $50
  .berlin 58088 websites Berlin – $50
  .best 93390 websites – $50
  .bet 17637 websites – $50
  .bf 238 websites Burkina Faso – $30
  .bg 37152 websites Bulgaria – $50
  .bg 50685 websites International zone Bulgaria:.com .net .biz .info .name .tel .mobi .asia-$50
  .bh 453 websites Bahrain – $30
  .bi 2328 websites Burundi – $30
  .bible 1760 websites – $30
  .bid 474509 websites – $80
  .bike 15229 websites – $50
  .bingo 1232 websites – $30
  .bio 15531 websites- $50
  .bj 147 websites Benin – $30
  .black 6582 websites – $30
  .blackfriday 12106 websites – $50
  .blog 178562 websites – $80
  .blue 16852 websites – $50
  .bm 8089 websites Bermuda – $30
  .bn 20 websites Benin – $30
  .bo 2602 websites Bolivia – $30
  .bo 29415 websites International zone Bolivia:.com .net .biz .info .name .tel .mobi .asia-$50
  .boats 266 websites – $30
  .boston 21762 websites- $50
  .boutique 8834 websites – $50
  .br 2589383 websites Brazil – $250
  .br 933750 websites International zone Brazil:.com .net .biz .info .name .tel .mobi .asia-$80
  .bradesco 179 websites- $30
  .broadway 261 websites- $30
  .broker 1060 websites- $30
  .brussels 7181 websites – $30
  .bs 330 websites Bahamas – $30
  .bt 284 websites Bathan – $30
  .build 3857 websites- $30
  .builders 3906 websites- $30
  .business 35168 websites – $50
  .buzz 534984 websites – $80
  .bw 1160 websites Botswana – $30
  .by 92679 websites Belarus – $50
  .by 1574 websites International zone Belarus:.com .net .biz .info .name .tel .mobi .asia-$30
  .bz 7751 websites Belize – $30
  .bzh 5403 websites – $30
  .ca 2587463 websites Canada – $250
  .ca 288395 websites International zone Canada:.com .net .biz .info .name .tel .mobi .asia-$50
  .cab 3223 websites – $30
  .cafe 15406 websites – $50
  .cam 10316 websites – $50
  .camera 5236 websites – $30
  .camp 6315 websites – $30
  .capetown 4750 websites – $30
  .capital 14387 websites – $50
  .car 342 websites – $30
  .cards 5992 websites – $30
  .care 23004 websites – $50
  .career 1217 websites – $30
  .careers 7555 websites – $30
  .cars 309 websites – $30
  .casa 24158 websites – $50
  .cash 13193 websites – $50
  .casino 5354 websites – $30
  .cat 108569 websites – $50
  .catering 3482 websites – $30
  .cc 1920589 websites Cocos Keeling Islands- $200
  .cd 5865 websites Congo – $30
  .center 39353 websites – $50
  .ceo 2458 websites – $30
  .cf 2291460 websites Central African Republic – $200
  .cg 166 websites Congo – $30
  .ch 1627450 websites Switzerland – $150
  .ch 205292 websites International zone Switzerland:.com .net .biz .info .name .tel .mobi .asia-$50
  .chat 15026 websites – $50
  .cheap 3267 websites – $30
  .christmas 15255 websites – $50
  .church 24104 websites – $50
  .ci 5663 websites Cote d’Ivoire – $30
  .ci 112 websites International zone Cote d’Ivoire:.com .net .biz .info .name .tel .mobi .asia-$30
  .city 46171 websites – $50
  .cl 590401 websites Chile – $80
  .cl 65996 websites International zone Chile:.com .net .biz .info .name .tel .mobi .asia-$50
  .claims 2374 websites – $30
  .cleaning 2385 websites – $30
  .click 181015 websites – $50
  .clinic 8006 websites – $30
  .clothing 13639 websites – $50
  .cloud 164113 websites – $50
  .club 1230555 websites – $100
  .cm 29221 websites Cameroon- $50
  .cn 23160610 websites China – $600
  .cn 1372416 websites International zone China:.com .net .biz .info .name .tel .mobi .asia-$100
  .co 1878923 websites Colombia – $200
  .co 10854 websites International zone Colombia:.com .net .biz .info .name .tel .mobi .asia-$30
  .coach 16002 websites- $50
  .codes 12044 websites – $50
  .coffee 19257 websites – $50
  .cologne 10157 websites – $50
  .com.ar 657716 websites Argentina – $80
  .com.br 942898 websites Brazil – $100
  .com.cy 11153 websites Cyprus – $50
  .com.ni 23747 websites – $50
  .com.np 38828 websites – $50
  .com.ru, .net.ru, .org.ru, .spb.ru, .msk.ru 98375 websites Russia – $50
  .community 15013 websites – $50
  .company 64217 websites – $50
  .computer 5539 websites – $30
  .condos 2192 websites – $30
  .construction 7104 websites – $30
  .consulting 27128 websites – $50
  .contractors 3982 websites – $30
  .cooking 1476 websites – $30
  .cool 22008 websites – $50
  .coop 7479 websites – $30
  .corsica 1042 websites – $30
  .country 7144 websites – $30
  .cr 7934 websites Costa Rica – $30
  .credit 4020 websites – $30
  .creditcard 825 websites – $30
  .creditunion 511 websites – $30
  .cricket 33413 websites – $50
  .cruises 2234 websites – $30
  .cu 137 websites Cuba – $30
  .cv 2279 websites Cape Verde – $30
  .cx 15753 websites Christmas Island – $50
  .cy 11092 websites Cyprus – $50
  .cy 710 websites International zone Cyprus:.com .net .biz .info .name .tel .mobi .asia-$30
  .cymru 7314 websites – $30
  .cz 1001208 websites Czech Republic – $100
  .cz 193400 websites International zone Czech Republic:.com .net .biz .info .name .tel .mobi .asia-$50
  .dance 7490 websites – $30
  .date 10800 websites – $50
  .dating 2892 websites – $30
  .de 15078512 websites Germany – $450
  .de 3894156 websites International zone Germany:.com .net .biz .info .name .tel .mobi .asia-$200
  .deals 8332 websites – $30
  .degree 2178 websites – $30
  .delivery 6282 websites – $30
  .democrat 1072 websites – $30
  .dental 7841 websites – $30
  .dentist 3046 websites – $30
  .desi 2647 websites – $50
  .design 103712 websites – $50
  .dev 190456 websites – $50
  .diamonds 2730 websites – $30
  .diet 18291 websites – $50
  .digital 49449 websites – $50
  .direct 12129 websites – $50
  .directory 15157 websites – $50
  .discount 3898 websites – $30
  .dj 7680 websites Djibouti – $30
  .dk 1319155 websites Denmark – $100
  .dk 148164 websites International zone Denmark:.com .net .biz .info .name .tel .mobi .asia-$50
  .dm 23318 websites Dominica – $50
  .do 5255 websites Dominican Republic- $30
  .doctor 5601 websites – $30
  .dog 10030 websites – $50
  .dog 12435 websites – $50
  .domains 6253 websites – $30
  .download 7886 websites – $30
  .durban 2247 websites – $30
  .dz 982 websites Algeria – $30
  .earth 23412 websites – $50
  .ec 11731 websites Ecuador – $50
  .ec 2897 websites International zone Ecuador:.com .net .biz .info .name .tel .mobi .asia-$30
  .edu 4445 websites – $30
  .edu.np 4883 websites- $30
  .education 25003 websites – $50
  .ee 119701 websites Estonia- $50
  .ee 10490 websites International zone Estonia:.com .net .biz .info .name .tel .mobi .asia-$30
  .eg 1699 websites Egypt – $30
  .email 100440 websites – $50
  .energy 12399 websites – $50
  .engineer 3785 websites – $30
  .engineering 6533 websites – $30
  .enterprises 6253 websites – $30
  .equipment 5060 websites – $30
  .es 1509048 websites Spain – $150
  .es 683845 websites International zone Spain:.com .net .biz .info .name .tel .mobi .asia-$80
  .estate 9285 websites – $30
  .et 134 websites Ethiopia – $30
  .eu 3046076 websites Europe – $150
  .eu 633384 websites International zone Europe:.com .net .biz .info .name .tel .mobi .asia-$80
  .eus 10116 websites – $50
  .events 25115 websites – $50
  .exchange 10432 websites – $50
  .expert 34040 websites – $50
  .exposed 2880 websites – $30
  .express 7019 websites – $30
  .fail 3692 websites – $30
  .faith 4019 websites – $30
  .family 21577 websites – $50
  .fan 28607 websites – $50
  .fans 1688 websites – $30
  .farm 17009 websites – $50
  .fashion 9011 websites – $30
  .feedback 1301 websites – $30
  .fi 188337 websites Finland – $50
  .fi 69631 websites International zone Finland:.com .net .biz .info .name .tel .mobi .asia-$50
  .film 4501 websites – $30
  .finance 9082 websites – $30
  .financial 5086 websites – $30
  .fish 4562 websites – $30
  .fishing 1422 websites – $30
  .fit 109855 websites – $50
  .fitness 10689 websites – $50
  .flights 2169 websites – $30
  .florist 2071 websites – $30
  .flowers 1187 websites – $30
  .fm 3775 websites Micronesia – $30
  .fo 10415 websites- $50
  .football 4677 websites – $30
  .forex 282 websites – $30
  .forsale 7118 websites – $30
  .foundation 15401 websites – $50
  .fr 2810983 websites France – $250
  .fr 639546 websites International zone France:.com .net .biz .info .name .tel .mobi .asia-$80
  .frl 13028 websites – $50
  .fun 485622 websites – $50
  .fund 14501 websites – $50
  .furniture 2276 websites – $30
  .futbol 2709 websites – $30
  .fyi 15872 websites – $50
  .ga 5041 websites Gabon – $30
  .gal 5106 websites – $30
  .gallery 17663 websites – $50
  .game 2066 websites – $30
  .games 20294 websites – $50
  .garden 2618 websites – $30
  .gd 3038 websites Grenada – $30
  .ge 17359 websites Georgia – $50
  .ge 1676 websites International zone Georgia:.com .net .biz .info .name .tel .mobi .asia-$30
  .gent 3388 websites – $30
  .gf 105 websites French Guiana – $30
  .gg 7443 websites Guernsey islands – $30
  .gh 703 websites Ghana – $30
  .gi 981 websites Gibraltar – $30
  .gift 5001 websites – $30
  .gifts 3357 websites – $30
  .gives 1759 websites – $30
  .gl 3558 websites Greenland – $30
  .glass 3239 websites – $30
  .global 48572 websites – $50
  .gm 287 websites Gambia – $30
  .gmbh 20786 websites – $50
  .gold 9581 websites – $30
  .golf 10319 websites – $50
  .gop 1340 websites – $30
  .gov 4195 websites – $30
  .gov.np 1937 websites- $30
  .gp 2014 websites Guadeloupe – $30
  .gq 63622 websites – $50
  .gr 323168 websites Greece – $80
  .gr 57984 websites International zone Greece:.com .net .biz .info .name .tel .mobi .asia-$150
  .graphics 6555 websites – $30
  .gratis 4113 websites – $30
  .green 5161 websites – $30
  .gripe 1175 websites – $30
  .group 65583 websites – $50
  .gs 1008 websites Georgia – $30
  .gt 15351 websites Guatemala – $50
  .guide 15044 websites – $50
  .guitars 965 websites – $30
  .guru 53088 websites – $50
  .gy 2047 websites Guyana – $30
  .hamburg 21585 websites – $50
  .haus 5686 websites – $30
  .health 13716 websites – $50
  .healthcare 9001 websites – $30
  .help 13098 websites – $50
  .hiphop 518 websites – $30
  .hiv 279 websites – $30
  .hk 116093 websites Hong Kong – $50
  .hm 229 websites Heard & McDonald islands – $30
  .hn 4732 websites Honduras – $30
  .hockey 1402 websites – $30
  .holdings 5812 websites – $30
  .holiday 4517 websites – $30
  .homes 12499 websites – $50
  .horse 2516 websites – $30
  .hospital 1805 websites – $30
  .host 79977 websites – $50
  .hosting 3322 websites – $30
  .house 19296 websites – $50
  .how 2557 websites – $30
  .hr 48565 websites Croatia – $50
  .hr 16592 websites International zone Croatia:.com .net .biz .info .name .tel .mobi .asia
  .ht 1299 websites Haiti – $30
  .hu 618532 websites Hungary – $80
  .hu 53940 websites International zone Hungary:.com .net .biz .info .name .tel .mobi .asia-$50
  .icu 6331371 websites – $350
  .id 61744 websites Indonesia – $50
  .ie 195987 websites Ireland – $50
  .ie 49861 websites International zone Ireland:.com .net .biz .info .name .tel .mobi .asia-$50
  .il 196266 websites Israel – $80
  .il 38537 websites International zone Israel:.com .net .biz .info .name .tel .mobi .asia-$50
  .im 18701 websites – $50
  .immo 15409 websites – $50
  .immobilien 6805 websites – $30
  .in 1143482 websites India – $100
  .in 266179 websites International zone India:.com .net .biz .info .name .tel .mobi .asia-$50
  .industries 4312 websites – $30
  .ink 28117 websites – $50
  .institute 12134 websites – $50
  .insure 5015 websites – $30
  .int 451 websites – $30
  .international 25430 websites – $50
  .investments 4813 websites – $30
  .io 496216 websites British Indian Ocean – $80
  .iq 2401 websites Iraq – $30
  .ir 427735 websites Iran – $80
  .ir 15487 websites International zone Iran:.com .net .biz .info .name .tel .mobi .asia
  .irish 3126 websites – $30
  .is 32176 websites Iceland – $50
  .ist 9060 websites – $30
  .istanbul 12839 websites – $50
  .it 2410105 websites Italy – $250
  .it 954040 websites International zone Italy:.com.net.biz.info.org.name.tel.mobi.asia-$100
  .je 3016 websites Ireland – $30
  .jetzt 18207 websites – $50
  .jewelry 3250 websites – $30
  .jo 555 websites – $30
  .jobs 44024 websites- $50
  .joburg 3138 websites – $30
  .jp 1299921 websites Japan – $150
  .jp 4683252 websites International zone Japan:.com.net.biz.info.org.name.tel.mobi.asia-$450
  .juegos 644 websites – $30
  .kaufen 6134 websites – $30
  .ke 14677 websites Kenya – $50
  .kg 3619 websites Kyrgyzstan – $30
  .kg 664 websites International zone Kyrgyzstan:.com .net .biz .info .name .tel .mobi .asia-$30
  .ki 79 websites Kiribati – $30
  .kim 12007 websites- $50
  .kitchen 6881 websites – $30
  .kiwi 13426 websites – $50
  .kn 3211 websites Saint Kitts and Nevis – $30
  .koeln 23320 websites – $50
  .kr 272463 websites Korea- $50
  .krd 374 websites – $30
  .kred 8921 websites – $30
  .kw 484 websites Kuwait – $30
  .ky 5783 websites Cayman Islands – $30
  .kyoto 658 websites – $30
  .kz 113180 websites Kazakhstan – $50
  .kz 5876 websites International zone Kazakhstan:.com .net .biz .info .name .tel .mobi .asia-$30
  .la 34189 websites Laos – $50
  .land 15474 websites- $50
  .lat 4171 websites – $30
  .law 12002 websites – $50
  .lawyer 10996 websites- $50
  .lc 481 websites Saint Lucia – $30
  .lease 1755 websites- $30
  .leclerc 165 websites- $30
  .legal 13047 websites- $50
  .lgbt 2247 websites- $30
  .li 10044 websites Liechtenstein – $50
  .life 195950 websites – $50
  .lighting 5870 websites – $30
  .limited 5365 websites – $30
  .limo 1981 websites- $30
  .link 117273 websites – $50
  .live 662010 websites – $80
  .lk 4971 websites Sri Lanka – $30
  .llc 12888 websites – $50
  .loan 23738 websites – $50
  .loans 3994 websites – $30
  .lol 8121 websites – $30
  .london 48933 websites London, United Kingdom- $50
  .love 28434 websites – $50
  .ls 236 websites Lesotho – $30
  .lt 94484 websites Lithuania- $50
  .lt 27710 websites International zone Lithuania:.com .net .biz .info .name .tel .mobi .asia- $50
  .ltd 100152 websites – $50
  .lu 47052 websites Luxembourg – $50
  .lu 4125 websites International zone Luxembourg:.com .net .biz .info .name .tel .mobi .asia-$30
  .luxe 14037 websites – $50
  .luxury 805 websites – $30
  .lv 67886 websites Latvia – $50
  .lv 8887 websites International zone Latvia:.com .net .biz .info .name .tel .mobi .asia-$30
  .ly 8413 websites Libya – $30
  .ma 41462 websites Morocco – $50
  .madrid 2919 websites – $30
  .maison 1003 websites – $30
  .management 10788 websites- $50
  .market 18741 websites- $50
  .marketing 22656 websites- $50
  .markets 899 websites- $30
  .mba 2510 websites- $30
  .mc 3046 websites Monaco – $30
  .md 16135 websites Moldova – $50
  .md 1293 websites International zone Moldova:.com .net .biz .info .name .tel .mobi .asia-$30
  .me 761596 websites Montenegro – $80
  .me 86897 websites International zone Montenegro:.com .net .biz .info .name .tel .mobi .asia-$50
  .media 49573 websites – $50
  .melbourne 10041 websites – $50
  .memorial 712 websites – $30
  .men 24451 websites – $50
  .menu 5002 websites restaurants- $30
  .mg 3680 websites Madagascar- $30
  .miami 9210 websites Miami, USA – $30
  .mk 12704 websites Macedonia – $50
  .ml 128001 websites Mali – $50
  .mma 1705 websites – $30
  .mn 17044 websites Mongolia – $50
  .mo 775 websites – $30
  .mobi 381422 websites- $80
  .moda 2741 websites – $30
  .moe 8709 websites – $30
  .mom 2085 websites – $30
  .money 12000 websites – $50
  .monster 54325 websites – $50
  .mortgage 3198 websites – $30
  .moscow 17741 websites Moscow Russian Federation- $50
  .movie 3275 websites – $30
  .mq 119 websites Martinique (French) – $30
  .mr 199 websites Mauritania – $30
  .ms 7265 websites Montserrat – $30
  .mt 1402 websites Malta – $30
  .mu 6475 websites Maurifius – $30
  .museum 1260 websites – $30
  .mv 1905 websites Maldives – $30
  .mw 8579 websites Malawi – $30
  .mx 670901 websites Mexico- $80
  .mx 174571 websites International zone Mexico:.com .net .biz .info .name .tel .mobi .asia-$50
  .my 143039 websites Malaysia- $80
  .mz 985 websites Mozambique – $30
  .na 1094 websites – $30
  .nagoya 7807 websites – $30
  .name 120331 websites- $50
  .navy 799 websites – $30
  .nc 999 websites New Coledonia (French) – $30
  .network 51331 websites – $50
  .news 57899 websites – $50
  .ng 23864 websites Nigeria – $50
  .ngo 3421 websites – $30
  .ninja 31719 websites – $50
  .nl 3925784 websites Netherlands – $200
  .nl 1019697 websites International zone Netherlands:.com .net .biz .info .name .tel .mobi .asia-$100
  .no 620882 websites Norway – $80
  .no 74318 websites International zone Norway:.com .net .biz .info .name .tel .mobi .asia-$50
  .nra 131 websites – $30
  .nrw 17487 websites – $50
  .nu 236821 websites Niue- $50
  .nyc 64003 websites – $50
  .nz 593127 websites New Zealand – $80
  .om 1701 websites Oman – $30
  .one 71859 websites – $50
  .ong 3420 websites – $30
  .onl 7059 websites – $30
  .online 1356725 websites – $100
  .ooo 15719 websites – $50
  .org.np 7082 websites – $30
  .org.ua 41362 websites – $50
  .organic 1631 websites – $30
  .osaka 664 websites – $30
  .ovh 50056 websites – $50
  .pa 1578 websites Panama – $30
  .page 61259 websites – $50
  .paris 19098 websites – $50
  .partners 8576 websites – $30
  .parts 6042 websites – $30
  .party 19563 websites- $50
  .pe 83224 websites Peru – $50
  .pe 59157 websites International zone Peru:.com .net .biz .info .name .tel .mobi .asia-$50
  .pet 10381 websites – $50
  .pf 319 websites Polynesia (French) – $30
  .pg 2105 websites Papua – $30
  .ph 17940 websites Philippines – $50
  .photo 17365 websites- $50
  .photography 45234 websites- $50
  .photos 21407 websites- $50
  .physio 1159 websites- $30
  .pics 5559 websites- $30
  .pictures 8375 websites- $30
  .pink 8173 websites- $30
  .pizza 6365 websites – $30
  .pk 44464 websites Pakistan – $50
  .pl 1795299 websites Poland – $150
  .pl 327587 websites International zone Poland:.com .net .biz .info .name .tel .mobi .asia-$50
  .place 3504 websites – $30
  .plumbing 2815 websites – $30
  .plus 18915 websites – $50
  .pm 4051 websites – $30
  .poker 3207 websites – $30
  .porn 10323 websites- $50
  .post 441 websites – $30
  .pr 1229 websites Puerto Rico – $30
  .press 35132 websites – $50
  .productions 7907 websites – $30
  .promo 5720 websites – $30
  .properties 13804 websites – $50
  .property 3274 websites – $30
  .ps 1572 websites Palestine – $30
  .pt 263136 websites Portugal – $80
  .pt 17691 websites International zone Portugal:.com .net .biz .info .name .tel .mobi .asia-$50
  .pub 25225 websites – $50
  .pw 8023 websites Palau – $30
  .py 5593 websites Paraguay – $30
  .py 653 websites International zone Paraguay:.com .net .biz .info .name .tel .mobi .asia-$30
  .qa 9080 websites Qatar – $30
  .quebec 8742 websites – $30
  .racing 3320 websites – $30
  .radio 2274 websites – $30
  .re 11013 websites Reunion (French) – $50
  .realestate 18187 websites – $50
  .realtor 39865 websites – $50
  .realty 2204 websites – $30
  .recipes 6245 websites – $30
  .red 24701 websites – $50
  .rehab 1756 websites – $30
  .reise 1071 websites – $30
  .reisen 4805 websites – $30
  .reit 101 websites – $30
  .ren 16501 websites – $50
  .rent 4474 websites – $30
  .rentals 11901 websites- $50
  .repair 6828 websites- $30
  .report 7269 websites – $30
  .republican 852 websites – $30
  .rest 47992 websites – $50
  .restaurant 7735 websites – $30
  .review 12121 websites – $80
  .reviews 17432 websites- $50
  .rio 1062 websites- $30
  .rip 3599 websites- $30
  .ro 423021 websites Romania – $80
  .ro 42046 websites International zone Romania:.com .net .biz .info .name .tel .mobi .asia-$50
  .rocks 90108 websites – $50
  .rs 85503 websites Serbia – $50
  .ru 514668 websites International zone Russian:.com .net .biz .info .name .tel .mobi .asia-$80
  .ru 5025331 websites Russian – $250
  .ru, .su, .рф websites 5800000 – $250
  .ru.com 6499 websites Russia – $30
  .ruhr 9687 websites – $30
  .run 19122 websites – $50
  .rw 3245 websites Rwanda – $30
  .sa 20421 websites Saudi Arabia- $50
  .sa 5064 websites International zone Saudi Arabia:.com .net .biz .info .name .tel .mobi .asia
  .saarland 3925 websites – $30
  .sale 15249 websites – $50
  .salon 2722 websites – $30
  .sarl 919 websites – $30
  .sc 4442 websites Seychelles- $30
  .school 14272 websites – $50
  .schule 2913 websites – $30
  .science 13625 websites – $80
  .scot 11375 websites – $50
  .sd 515 websites Sudan – $30
  .se 1383322 websites Sweden – $150
  .se 293316 websites International zone Sweden:.com .net .biz .info .name .tel .mobi .asia-$50
  .seat 688 websites – $30
  .security 287 websites – $30
  .services 50298 websites – $50
  .sex 7751 websites – $30
  .sexy 5756 websites – $30
  .sg 150351 websites Republic Of Singapore – $50
  .sh 2706 websites Saint Helena – $30
  .shiksha 911 websites – $30
  .shoes 4676 websites – $30
  .shop 631693 websites – $80
  .shopping 6337 websites – $30
  .show 12092 websites – $50
  .si 39749 websites Slovenia- $50
  .si 12879 websites International zone Slovenia:.com .net .biz .info .name .tel .mobi .asia-$50
  .singles 3589 websites – $30
  .site 1855897 websites – $150
  .sk 301001 websites Slovakia- $80
  .sk 31572 websites International zone Slovakia:.com .net .biz .info .name .tel .mobi .asia-$50
  .ski 5530 websites – $30
  .sl 1504 websites Sierra Leone – $30
  .sm 8897 websites San Marino – $30
  .sn 4465 websites Senegal – $30
  .sn 344 websites International zone Senegal:.com .net .biz .info .name .tel .mobi .asia-$30
  .so 9703 websites Somalia – $30
  .soccer 2933 websites – $30
  .social 23263 websites – $50
  .software 16006 websites – $50
  .solar 6575 websites – $30
  .solutions 78770 websites – $50
  .soy 1405 websites – $30
  .space 409707 websites – $80
  .sport 8578 websites – $30
  .sr 580 websites Suriname – $30
  .srl 5591 websites – $30
  .st 8041 websites – $30
  .storage 411 websites – $30
  .store 328721 websites – $50
  .stream 12901 websites – $80
  .studio 53390 websites – $50
  .study 5136 websites – $30
  .style 11421 websites – $50
  .su 110538 websites Russian- $50
  .sucks 7329 websites – $30
  .supplies 3079 websites – $30
  .supply 5280 websites – $30
  .support 23377 websites – $50
  .surf 7373 websites – $30
  .surgery 1778 websites – $30
  .sv 8432 websites Salvador- $30
  .swiss 17623 websites – $50
  .sx 2901 websites Sint Maarten – $30
  .sy 2663 websites Syria – $30
  .sydney 10073 websites – $50
  .systems 29044 websites – $50
  .sz 321 websites Swaziland – $30
  .taipei 5664 websites – $30
  .tattoo 7394 websites- $30
  .tax 7388 websites – $30
  .taxi 6034 websites – $30
  .tc 16384 websites Turks and Caicos Islands- $50
  .team 27421 websites- $50
  .tech 276164 websites – $50
  .technology 31533 websites- $50
  .tel 90552 websites- $50
  .tennis 1804 websites – $30
  .tf 19841 websites French Sauthern Territory – $50
  .tg 1230 websites Togo – $30
  .th 22368 websites Kingdom Of Thailand- $50
  .theater 1253 websites – $30
  .tickets 1941 websites – $30
  .tienda 1902 websites – $30
  .tips 29380 websites- $50
  .tires 941 websites – $30
  .tirol 5472 websites – $30
  .tj 6874 websites Tajikistan- $30
  .tj 34 websites International zone Tajikistan:.com .net .biz .info .name .tel .mobi .asia
  .tk 20085806 websites Tokelau – $500
  .tl 2748 websites East Timor – $30
  .tm 6395 websites Turkmenistan- $30
  .tm 44 websites International zone Turkmenistan:.com .net .biz .info .name .tel .mobi .asia
  .tn 16345 websites Tunisia – $50
  .to 16987 websites Tonga- $50
  .today 81155 websites – $50
  .tokyo 166544 websites – $50
  .tools 13341 websites – $50
  .top 3609373 websites – $250
  .tours 10771 websites – $50
  .town 4104 websites – $30
  .toys 4566 websites – $30
  .tr 243347 websites Turkey – $80
  .tr 138818 International zone Turkey:.com .net .biz .info .name .tel .mobi .asia -$50
  .trade 16130 websites – $50
  .trading 1150 websites – $30
  .training 19811 websites – $50
  .travel 20461 websites – $50
  .tt 535 websites Trinidad & Tobago – $30
  .tube 3252 websites – $30
  .tv 559502 websites Tuvalu – $80
  .tw 982620 websites Taiwan – $100
  .tz 4708 websites – $30
  .ua 553216 websites Ukraina – $80
  .ua 147202 websites International zone Ukraine:.com .net .biz .info .name .tel .mobi .asia-$50
  .ua, .com.ua, .kiev.ua 193080 websites – $50
  .ug 3806 websites Uganda – $30
  .ug 720 websites International zone Uganda:.com .net .biz .info .name .tel .mobi.asia-$30
  .uk 4606907 websites United Kingdom – $350
  .uk 3304606 websites International zone United Kingdom:.com .net .biz .info .name .tel .mobi .asia-$150
  .university 6821 websites – $30
  .uno 18694 website – $50
  .us 3139563 websites USA – $250
  .us 578927 websites International zone USA:.com .net .biz .info .name .tel .mobi .asia-$80
  .uy 15571 websites Uruguay – $50
  .uy 31812 websites International zone Uruguay:.com .net .biz .info .name .tel .mobi .asia-$30
  .uz 38357 websites Uzbekistan – $50
  .uz 365 websites International zone Uzbekistan:.com .net .biz .info .name .tel .mobi .asia
  .vacations 3826 websites – $50
  .vc 18641 websites Saint Vincent & Grenadines – $50
  .ve 14015 websites Venezuela – $50
  .ve 2898 websites International zone Venezuela:.com .net .biz .info .name .tel .mobi .asia
  .vegas 17708 websites Las Vegas NV United States of America – $50
  .ventures 13870 websites – $50
  .versicherung 2005 websites – $30
  .vet 7060 websites – $30
  .vg 8389 websites Virgin Islands (British) – $50
  .vi 109 websites Virgin Islands (US) – $30
  .viajes 1065 websites – $30
  .video 21392 websites- $50
  .villas 11791 websites – $50
  .vin 5494 websites – $30
  .vip 1324303 websites – $100
  .vision 7120 websites – $30
  .vlaanderen 6014 websites – $30
  .vn 436005 websites Vietnam – $80
  .vn 161855 websites International zone Vietnam:.com .net .biz .info .name .tel .mobi .asia – $50
  .vodka 1410 websites – $30
  .vote 2316 websites – $30
  .voto 3180 websites – $30
  .voyage 2663 websites – $30
  .vu 1051 websites Vanuatu – $30
  .wales 12863 websites – $50
  .wang 1352025 websites – $100
  .watch 9902 websites – $30
  .webcam 17340 websites – $50
  .website 308840 websites -$50
  .wedding 20162 websites – $50
  .wf 1133 websites Wallis & Futuna Islands – $30
  .wien 14413 websites – $50
  .wiki 18129 websites wikis – $50
  .win 73425 websites – $50
  .wine 14831 websites – $50
  .work 608563 websites – $80
  .works 20702 websites – $50
  .world 134234 websites – $50
  .ws 99308 websites Samoa – $80
  .wtf 17638 websites – $50
  .xin 56857 websites – $50
  .xn--3ds443g 26521 websites – $50
  .xn--55qx5d 36965 websites – $50
  .xn--6qq986b3xl 16188 websites – $50
  .xn--czr694b 19910 websites – $50
  .xn--czru2d 21621 websites – $50
  .xn--fiq228c5hs 12145 websites – $50
  .xn--io0a7i 24704 websites – $50
  .xn--j6w193g 31764 websites – $50
  .xn--kput3i 33006 websites – $50
  .xn--mgbaam7a8h 2038 websites – $30
  .xn--mgberp4a5d4ar 2534 websites – $30
  .xn--mk1bu44c 6001 websites – $30
  .xn--rhqv96g 7723 websites – $30
  .xn--ses554g 126268 websites – $80
  .xn--tckwe 6197 websites – $30
  .xn--vuq861b 19706 websites – $50
  .xxx 119879 websites- $50
  .xyz 2650949 websites – $250
  .yachts 254 websites – $30
  .ye 18 websites Yemen – $30
  .yoga 11563 websites – $50
  .yokohama 8140 websites – $30
  .yt 2004 websites Mayotte – $30
  .za 986900 websites South Africa – $100
  .zm 508 websites Zambia – $30
  .zone 26798 websites – $50
  .бг (.xn--90ae) 3470 websites – $30
  .дети 169 websites – $30
  .москва (.xn--80adxhks) 19582 websites Moscow – $50
  .онлайн 3403 websites – $30
  .орг 1160 websites – $30
  .рус (.xn--p1acf) 110789 websites – $50
  .рф (.xn--p1ai) 869759 websites Russia – $80
  .сайт 1005 websites – $30
  .укр (.xn--j1amh) 10563 websites- $50
  .بازار 550 websites – $30
  .شبكة 834 websites – $30
  .موقع 479 websites – $30
  .संगठन 106 websites – $30
  .みんな 946 websites – $30
  .コム 6533 websites – $30
  .世界 4172 websites – $30
  .公司 46162 websites – $50
  .商城 6906 websites – $30
  .商标 9866 websites – $30
  .我爱你 15466 websites – $50
  .手机 31544 websites – $50
  .机构 244 websites – $30
  .游戏 162 websites – $30
  .移动 1152 websites – $30
  .网店 3710 websites – $30
  .网络 30809 websites – $50
  .닷컴 5938 websites – $30

 2. General contractor New York

  The task of General building manhattan is actually to move to the consumer the entire amenities overall, and also not in the form of independently conducted work. Of specific relevance is the role of the general contractor during the course of the big development of apartment of domestic style, commercial complicateds, business establishments.

  [b][url=https://grandeurhillsgroup.com/]interior renovations nyc[/url];[/b]
  [u]Industrial structures.[/u]

  Today, the listing of building and construction solutions includes several corporate interior decoration. An financier and also a client may invest a considerable amount of time-solving on all business concerns. A additional rational answer is to delegate this job to General development NY.

 3. I do not know if it’s just me or if everyone else encountering problems with
  your website. It appears like some of the text in your
  posts are running off the screen. Can someone else please provide feedback and let
  me know if this is happening to them too? This could be a issue with my web browser because I’ve had this happen before.
  Appreciate it

 4. Hello there, I discovered your web site via Google even as looking for
  a similar subject, your website came up, it seems good.
  I have bookmarked it in my google bookmarks.
  Hi there, simply become alert to your blog through Google, and
  located that it is truly informative. I’m going to be careful for brussels.
  I’ll be grateful when you continue this in future. Numerous other folks will probably be benefited from your
  writing. Cheers!

 5. thx much for the invitation :). I am expert of pandemic, and i can help you.
  PS: How are you? I am from France 🙂 very good forum 🙂 mixx

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.